TO, CO VÁM ŽÁDNÝ FINANČNÍ PORADCE NEUKÁŽE

Penzijní připojištění je díky státní podpoře zajímavý produkt s vyšším zhodnocením, než má stavební spoření. Ovšem velkou nevýhodou je doba, po kterou se ke svým penězům nedostanete. A tak je vhodné se zeptat. "Znehodnotí mi inflace mé úspory na důchod? Koupím si vůbec ještě něco z peněz šetřených celý život za několik desítek let?" 

Tak tohle Vám nikdo nezaručí. Finanční poradce pravděpodobně s cílem zisku vypočítá zajímavou rentu na Váš důchod, ale už se pravděpodobně (určitě jsou i poctiví) nezmíní, že bude její hodnota ve skutečnosti vzhledem k inflaci podstatně nižší. Pokud hledáte produkt, který Vám vydělá spoustu peněz, poohlédněte se po investování. Pokud hledáte produkt s minimem rizik, který uchová hodnotu Vašich peněz v čase, pak je penzijní připojištění vhodnou volbou. Níže nabízím snadné řešení pro spočítání výhodnosti penzijního připojištění. 


 1. Jednou ročně aktualizujte inflaci, protože nikdo nezná její budoucí vývoj, vycházím z průměru za posledních 10 let. Samozřejmě je to nepřesné, nicméně výsledek bude odrážet přibližnou realitu vývoje vašich úspor.

2. Pak uvedete odhadovaný úrok pro budoucí roky. Situace je obdobná jako s inflací. Zde nevycházím z průměru, ale z odhadu. Osobně stanovuji roční zhodnocení na 1%, o čemž si myslím, že je značně pesimistické, ale raději počítat s horším výsledkem a pak být mile překvapený. 

3. Dále uvedete Vaší pravidelnou měsíční spořenou částku a státní podporu, která jí odpovídá

4. Pokud se Vás to týká, doplníte dodatečné údaje jako poplatky, co Vám dává zaměstnavatel, vrácené daně atd. 


A to je téměř vše. Tabulka ostatní obstará za Vás. Záměrně je rozdělená na roky, aby bylo možné podrobně sledovat vývoj hodnoty Vašich peněz. 

Pouze upozorním na to, že vrácené daně jsou zohledňovány pouze ve zhodnocení úspor, nikde jinde, protože se nepřipisují na penzijní spoření, ale jsou vyplacené hned. Především vůbec nedoporučuji na penzijní spoření posílat víc, než vyžaduje maximální státní podpora. Vrácené daně jsou nízké, aby se to skutečně vyplatilo. 


 

  Pro plné zobrazení klikněte na obrázek nebo rovnou stáhněte. Řešení obsahuje další podrobnější komentáře skryté v buňkách, v kterých vysvětluji jednotlivé údaje.

STÁHNOUT VÝPOČET PENZIJNÍHO PŘIPOJIŠTĚNÍ